THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když nad tím tak přemýšlím, mám pocit, že tuzemského speed metalu vlastně ani moc není. Nebo je tak mizerný, že ani nevystrkuje prstíky ze zkušeben kdesi hluboko ve sklepích, což je samozřejmě také dost dobře možné. Ale ať už je to tak či onak, faktem zůstává, že když už se o někom v těchto rychlostních souvislostech začne mluvit častěji a hlasitěji, většinou je za tím solidní produkce, schopná podívat se posluchači zpříma do očí (za všechny takové jmenujme kupříkladu ostravskou SALAMANDRU). A subjektivně vzato, o nikom jsem v poslední době neslyšel vícekrát, než právě o RIMORTIS. Na „Fantasy Metal Festu No. 3“, kde jsem je shlédl poprvé živě, mi ještě jejich speedový kvapík připadal nakaženým domácím bigbítem, ovšem po pečlivém průniku do „Stínu křídel“ musím svůj názor přehodnotit. Tohle je poctivý speed metal jako řemínek od stahováku na metalistově zápěstí, jehož od standardních rozměrů řemene dělí jen to, že si pro své hospodaření vybral pole již drahně let využívané do poslední hrudky hlíny.
Třebaže to zní více než ošoupaně, problém RIMORTIS prostě začíná tam, kde končí světové veličiny na čele se znovuzrozenými STRATOVARIUS. Do okamžiku, než je začnete s někým takovým srovnávat, jsou (zejména v první části alba - někam ke skladbám „Odyssea“ a „Síla smrti“ - od nichž už se dostavuje jakási jednotvárnost a z ní pramenící splynutí některých následujících kousků v jeden beztvarý a anonymní celek) totiž vzrušivě rychlí, příjemně melodičtí a zkrátka jakoby posílení energetickým nápojem, který jim (jak se traduje v jedné nejmenované reklamě) dává křídla. I zpěvák Milan Hloucal má bezpochyby pěknou barvu hlasu a zpívá sebejistě (i když jeho angličtinu v závěrečné „The Cry Of Angels“ pochválit nemůžu) a tak pro ten moment nevidím prakticky nic, co by narušovalo obrázek RIMORTIS, vysílající samé pozitivní signály. A i proto bych (mimochodem) mohl první čtyři skladby - „Stín křídel“, „S.O.S.“, „Sedmý syn“ a „Říše slunce“ - klidně označit za velmi silné a nepostrádající tomu odpovídající vnitřní dynamiku a náboj. Poté ovšem, když si sundám pomyslné klapky z očí a přepočítám, že dvě a dvě jsou čtyři, musím trochu ubrat na plynu a slevit z načrtnutých chvalozpěvů. Stručně a jasně. Je-li kolem vás plno takových, kteří válčí se zatraceně podobnými zbraněmi, a RIMORTIS (třebaže vykazují určité rysy samostatnosti, svižný cover Krylovy „Písně neznámého vojína“ z toho nevyjímaje) mezi ně bez debaty zapadají, nemůžete prostě hovořit o nějakém milém překvapení, zvláště když ti, o které jde v tomto nutném srovnávání nejvíc, jsou v té samé válce daleko, daleko v předvoji.
A na konec mi dovolte malou odbočku. S naznačenou všeobecnou nouzí o originalitu má sice společného jen málo, nicméně i ona tím pádem poodhaluje to, nakolik je dnes složité přijít s něčím opravdu novým a netušeným. V textu titulní skladby „Stín křídel“ se totiž můžete setkat s pasáží „… s touhou bájných Daidalů majestátně stoupat výš, silou mocných Pegasů nebem ztracený bloudíš…“, která se nápadně podobá úryvku ze skladby „Victoria“, kdysi poměrně známé tuzemské TARANTULE („… uvolněná z řetězů Victoria vzlétá, stoupá její majestát, stále výš, s touhou dávných Daidalů Victoria vzlétá, s odvahou křídel Pegasů, stále výš…“). Samozřejmě nepředpokládám, že tady RIMORTIS opisovali, jen mi z toho vyplývá, že je tím spíš těžké vymyslet neslyšenou hudbu, když už ani v textech si člověk nevybere.
Našinci RIMORTIS na „Stínu křídel“ předvádí poctivý speed metal slušivého vzezření, jehož jediný problém začíná tam, kde končí nejčelnější ze světových představitelů tohoto hudebního ranku.
6,5 / 10
Milan Hloucal
- zpěv
David Varga
- kytara, sbory
Vašek Mrzena
- baskytara, sbory
Jakub Liška
- klávesy
Martin Růžek
- bicí
1. Stín křídel
2. S.O.S.
3. Sedmý syn
4. Říše slunce
5. Pláč andělů
6. Odyssea
7. Síla smrti
8. V zajetí ledu
9. Znamení hvězd
10. Válka růží
11. Píseň neznámého vojína
12. The Cry Of Angels
Deset kroků zpět (2009)
... už bijí zvony ... (DVD) (2008)
Vesmírem plout (2006)
Stín křídel (2004)
Oheň a led (2002)
Proud času (2000)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 61:34
Produkce: Vašek Mrzena, Jakub Homola
Studio: „U Jonáše“, Cerhenice, ČR
Meh.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.